Skip to content

119-127 Stuyvesant Ave

Newark, NJ 07106

Church/Charitable

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 9, 2007

Property Information

Block4107
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,300
37%
Improvement Value:$325,200
63%
Total Assessment$512,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$10,375+4.0%
2017$9,980+6.7%
2016$9,353+5.0%
2015$8,906+85.7%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft1,778DeedBook 12092, Page 8411

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 6194, Page 736