Skip to content

504-506 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Price
$430,107
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block4116
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,728
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
6%
Improvement Value:$267,300
94%
Total Assessment$283,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,797+2.0%
2024$10,584+101.2%
2023$5,261-1.7%
2022$5,354+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$430,107

To:

Sq Ft2,728DeedBook 20250, Page 46310

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,728DeedBook 20220, Page 22997

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft2,728DeedBook 12529, Page 9690Recorded12/17/2014

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5190, Page 304

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5171, Page 673

Property Built

Built

Year Built: 1900