Skip to content

106 N Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1902

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block4223
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,600
6%
Improvement Value:$181,600
94%
Total Assessment$193,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,282+2.0%
2024$5,178-0.2%
2023$5,187-1.7%
2022$5,278+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,080DeedBook 20230, Page 57562

Property Built

Built

Year Built: 1902