Skip to content

225-227 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
May 28, 2004

Property Information

Block4116
Lot44
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,046
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,800
12%
Improvement Value:$134,300
88%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,784+2.0%
2024$5,670-0.2%
2023$5,679-1.7%
2022$5,780+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$188,500

To:

Sq Ft4,046DeedBook 6072, Page 544

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 5860, Page 509

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5020, Page 413

Property Built

Built

Year Built: 1900