Skip to content

37-39 Oakland Terr

Newark, NJ 07106

Built 1907

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jan 8, 1988

Property Information

Block4173
Lot36
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,174
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
12%
Improvement Value:$188,300
88%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,135+2.0%
2024$7,974-0.2%
2023$7,987-1.7%
2022$8,128+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft4,174DeedBook 5020, Page 831

Property Built

Built

Year Built: 1907