Skip to content

22 Richelieu TerNewark, NJ 07106

Built 2005

Last Sale Price
$49,000
Last Sale Date
Jan 23, 2003

Property Information

Block4118
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,343
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
9%
Improvement Value:$212,800
91%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,903+2.0%
2024$8,727-0.2%
2023$8,741-1.7%
2022$8,896+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$49,000

To:

Sq Ft4,343DeedBook 5966, Page 568

Property Sale

SaleMulti
$55,488
DeedBook 5883, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5470, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 5313, Page 809

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 5249, Page 944

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4525, Page 91