Skip to content

10 Richelieu TerNewark, NJ 07106

Built 1909
Other Exempt

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 23, 2020

Property Information

Block4118
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,438
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
8%
Improvement Value:$225,000
92%
Total Assessment$245,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$4,188+1.0%
2021$4,145+1.8%
2020$4,070+3.7%
2019$3,923+3.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,438DeedBook 20200, Page 40018

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,438DeedBook 20200, Page 40018Recorded4/23/2020

Property Sale

Sale
$43,000
Sq Ft1,438DeedBook 20190, Page 64780Recorded7/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1909