Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
274-288 Central Ave
Newark, NJ 07103
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2024
Property Information
Block412.01
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page35
Building Details
Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,549
Acreage0.27
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$371,300
89%
Improvement Value:$47,300
11%
Total Assessment$418,600
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,134 | +2.0% |
| 2024 | $3,072 | -0.2% |
| 2023 | $3,077 | -1.7% |
| 2022 | $3,131 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.