Skip to content

643 Market St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 8, 2024

Property Information

Block2012
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page54

Building Details

Building Class10
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,150
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,000
39%
Improvement Value:$215,700
61%
Total Assessment$353,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,451+2.0%
2024$13,186+10.2%
2023$11,967-10.7%
2022$13,403+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 20211, Page 46656Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6082, Page 546