Skip to content

52-54 Hazelwood AveNewark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Feb 12, 2023

Property Information

Block4120
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class43
Description2.5SAL2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage4,160
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
8%
Improvement Value:$256,800
92%
Total Assessment$278,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,591+2.0%
2024$10,382+2.3%
2023$10,149-1.8%
2022$10,333+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft4,160DeedBook 20230, Page 12533

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft4,160DeedBook 20220, Page 5958Recorded1/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1920