Skip to content

16 Florence Pl

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Sep 30, 2004

Property Information

Block4124
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2.5SF 2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,475
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,800
15%
Improvement Value:$113,900
85%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,085+2.0%
2024$4,984-0.2%
2023$4,992-1.7%
2022$5,081+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,475DeedBook 6116, Page 302

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5485, Page 297

Property Sale

SaleMulti
$50,500
DeedBook 4812, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1920