Skip to content

1086 18th Ave

Newark, NJ 07103

Built 1927

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block4109
Lot50
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,400
10%
Improvement Value:$143,500
90%
Total Assessment$158,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,043+2.0%
2024$5,924-0.2%
2023$5,933-1.7%
2022$6,038+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft2,118DeedBook 20180, Page 37773

Property Sale

Sale
$22,500
DeedBook 12347, Page 3104

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 12052, Page 5961

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 6142, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1927