Skip to content

122-124 Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1931

Last Sale Price
$227,500
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block4129
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
20%
Improvement Value:$131,100
80%
Total Assessment$163,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,233+2.0%
2024$6,110-0.2%
2023$6,120-1.7%
2022$6,228+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$227,500

To:

Sq Ft1,668DeedBook 12476, Page 5040

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 12429, Page 162

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 6405, Page 261

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4919, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1931