Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
751 Sandford AveNewark, NJ 07106
Public Property
Last Sale Price
$3
Last Sale Date
Mar 7, 2025
Property Information
Block4131
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$55,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$55,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2009 | $1,001 | +0.0% |
| 2008 | $1,001 | +8.3% |
| 2007 | $925 | +1.8% |
| 2006 | $909 | +4.6% |
Property History
No events match the selected filters.