Skip to content

21-23 Netherwood Pl

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Feb 21, 2006

Property Information

Block4131
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,026
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,900
12%
Improvement Value:$145,700
88%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,298+2.0%
2024$6,174-0.2%
2023$6,184-1.7%
2022$6,293+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$278,000

To:

Sq Ft4,026DeedBook 6306, Page 774

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4915, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1927