Skip to content

93-95 Mountainview Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block4133
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
16%
Improvement Value:$104,900
84%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+2.0%
2024$4,656-0.2%
2023$4,664-1.7%
2022$4,746+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft1,290DeedBook 20200, Page 96971

Property Built

Built

Year Built: 1925