Skip to content

789-793 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Mar 4, 2020

Property Information

Block4133
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$200,200
70%
Improvement Value:$85,800
30%
Total Assessment$286,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,877+2.0%
2024$10,662-0.2%
2023$10,679-1.7%
2022$10,868+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 20200, Page 30216

Property Sale

Sale
$365,950

From:

To:

DeedBook 20180, Page 5649Recorded1/22/2018

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 6307, Page 831

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5327, Page 841

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 4652, Page 930