Skip to content

228-230 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block4134
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,300
15%
Improvement Value:$109,300
85%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,891+2.0%
2024$4,794-0.2%
2023$4,802-1.7%
2022$4,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft1,358DeedBook 5808, Page 706

Property Sale

Sale
$45,500
DeedBook 4758, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1927