Skip to content

118 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Aug 24, 1999

Property Information

Block4136.01
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,625
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,700
13%
Improvement Value:$142,400
87%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,203+2.0%
2024$6,080-0.2%
2023$6,090-1.7%
2022$6,198+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000

To:

Sq Ft2,625DeedBook 5638, Page 788

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5122, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1952