Skip to content

27-29 Marsac Pl

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 1995

Property Information

Block4136
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,347
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
16%
Improvement Value:$111,500
84%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+2.0%
2024$4,966-0.2%
2023$4,974-1.7%
2022$5,062+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5163, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1925