Skip to content

30 Marsac Pl

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block4137
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,746
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,200
15%
Improvement Value:$141,100
85%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,286+2.0%
2024$6,162-0.2%
2023$6,172-1.7%
2022$6,281+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5671, Page 51

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 5330, Page 153

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 4578, Page 1039

Property Built

Built

Year Built: 1930