Skip to content

16-18 Sandford PlNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 21, 2005

Property Information

Block4137
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,117
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
14%
Improvement Value:$138,000
86%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,085+2.0%
2024$5,965-0.2%
2023$5,974-1.7%
2022$6,080+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,117DeedBook 6181, Page 794

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5404, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1925