Skip to content

121 Ellery Ave

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 3, 2021

Property Information

Block4138
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
14%
Improvement Value:$125,700
86%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556+2.0%
2024$5,447-0.2%
2023$5,455-1.7%
2022$5,552+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5963, Page 161

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5047, Page 364

Property Built

Built

Year Built: 1910