Skip to content

234-236 Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block4140.01
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,930
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
18%
Improvement Value:$168,800
82%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+2.0%
2024$7,676-0.2%
2023$7,688-1.7%
2022$7,824+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5013, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1932