Skip to content

194-196 Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 10, 2019

Property Information

Block4140.01
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,900
15%
Improvement Value:$203,400
85%
Total Assessment$239,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,101+2.0%
2024$8,921-0.2%
2023$8,935-1.7%
2022$9,093+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5010, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1932