Skip to content

76-78 Finlay Pl

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block4189
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,744
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
10%
Improvement Value:$222,400
90%
Total Assessment$248,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+2.0%
2024$9,245-0.2%
2023$9,260-1.7%
2022$9,424+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4714, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 1930