Skip to content

103-107 Mt Vernon Pl

Newark, NJ 07106

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 2000

Property Information

Block4148.01
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,860
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
18%
Improvement Value:$170,900
82%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+2.0%
2024$7,769-0.2%
2023$7,782-1.7%
2022$7,919+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4523, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 1962