Skip to content

165-167 Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 15, 2022

Property Information

Block4148.01
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class45
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage6,664
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,500
14%
Improvement Value:$240,900
86%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,626-39.0%
2024$17,406+66.8%
2023$10,433-1.7%
2022$10,617+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft6,664DeedBook 20220, Page 53647

Property Sale

Sale
$506,000
Sq Ft3,808DeedBook 20220, Page 53646Recorded6/1/2022

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 12027, Page 1369

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5153, Page 909

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4933, Page 451

Property Built

Built

Year Built: 1952