Skip to content

198-204 Ivy St

Newark, NJ 07106

Built 1948

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 28, 2025

Property Information

Block4266
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,911
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,100
13%
Improvement Value:$260,300
87%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,348+2.0%
2024$11,124-0.2%
2023$11,142-1.7%
2022$11,339+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft5,911DeedBook 20250, Page 24698

Property Sale

SaleMulti
$10,000
DeedBook 5964, Page 190

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 5086, Page 626

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 4805, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1948