Skip to content

172 Eastern Pkway

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$206,500
Last Sale Date
Apr 13, 2015

Property Information

Block4148
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SF4UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,808
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,900
15%
Improvement Value:$219,500
85%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,789+2.0%
2024$9,596-0.2%
2023$9,611-1.7%
2022$9,781+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$206,500

To:

Sq Ft3,808DeedBook 12554, Page 62

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4825, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1929