Skip to content

148-150 Ivy St

Newark, NJ 07106

Built 1938

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 1, 2021

Property Information

Block4148
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class18
Description2SB2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,437
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
13%
Improvement Value:$136,200
87%
Total Assessment$156,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,956+2.0%
2024$5,838+16.2%
2023$5,026-1.7%
2022$5,115+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,437DeedBook 20211, Page 22112

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12048, Page 4384

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 5831, Page 65

Property Sale

Sale
$46,155
DeedBook 5381, Page 104

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 4838, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1938