Skip to content

21-25 Bond St

Newark, NJ 07103

Commercial

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 1, 2014

Property Information

Block414
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
65%
Improvement Value:$104,700
35%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,261+2.0%
2024$11,039-0.2%
2023$11,056-7.5%
2022$11,955+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 12491, Page 2601

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5662, Page 638