Skip to content

98-100 Montrose St

Newark, NJ 07106

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2009

Property Information

Block4161
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60-

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,812
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,900
18%
Improvement Value:$141,900
82%
Total Assessment$173,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,360+2.1%
2024$6,229-0.2%
2023$6,240-1.8%
2022$6,354+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4892, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1924