Skip to content

31-33 Eastern PkwayNewark, NJ 07106

Built 1924

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Oct 1, 1997

Property Information

Block4161
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,829
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
17%
Improvement Value:$138,800
83%
Total Assessment$168,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,397+2.0%
2024$6,271-0.2%
2023$6,281-1.7%
2022$6,392+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$114,000

To:

Sq Ft2,829DeedBook 5502, Page 465

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5049, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1924