Skip to content

4-6 Eastern Pkwy

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block4162
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$122,600
81%
Total Assessment$152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,781+2.0%
2024$5,667-0.2%
2023$5,676-1.7%
2022$5,776+19.8%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,252DeedBook 20190, Page 58338

Property Sale

Sale
$169,000

From:

To:

Sq Ft1,252DeedBook 20150, Page 88804Recorded11/17/2015

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5274, Page 828

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5020, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1922