Skip to content

11-13 Woodbine AveNewark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block4163
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
20%
Improvement Value:$121,300
80%
Total Assessment$150,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+2.0%
2024$5,618+25.6%
2023$4,473-1.7%
2022$4,552+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 20211, Page 39149

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 6240, Page 816

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5618, Page 103

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5189, Page 649

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5069, Page 288

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 4817, Page 542

Property Built

Built

Year Built: 1930