Skip to content

116-118 Varsity RdNewark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block4163
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SF3UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,100
17%
Improvement Value:$145,300
83%
Total Assessment$175,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670+2.0%
2024$6,539-0.2%
2023$6,549-1.7%
2022$6,665+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5820, Page 374

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5439, Page 696

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5439, Page 696

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4862, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1927