Skip to content

19 Dover St

Newark, NJ 07106

Built 1910

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Aug 18, 2021

Property Information

Block4178
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class47
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,448
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
8%
Improvement Value:$258,700
92%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,648+55.9%
2024$6,830+20.2%
2023$5,683-1.7%
2022$5,784+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,448DeedBook 20211, Page 15488

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5983, Page 494

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4966, Page 899

Property Built

Built

Year Built: 1910