Skip to content

25 Monticello Ave

Newark, NJ 07106

Built 1920

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
May 25, 1990

Property Information

Block4184
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,134
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,000
13%
Improvement Value:$174,500
87%
Total Assessment$199,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,587+2.0%
2024$7,437-0.2%
2023$7,449-1.7%
2022$7,581+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft3,134DeedBook 5126, Page 159

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5024, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1920