Skip to content

37-39 Monticello AveNewark, NJ 07106

Built 1918

Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block4184
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,410
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
12%
Improvement Value:$176,700
88%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,648+2.0%
2024$7,497-0.2%
2023$7,509-1.7%
2022$7,642+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4476, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1918