Skip to content

43-45 Monticello Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block4184
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
12%
Improvement Value:$179,100
88%
Total Assessment$203,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+2.0%
2024$7,586-0.2%
2023$7,599-1.7%
2022$7,733+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft2,984DeedBook 12493, Page 7438Recorded5/2/2014

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5048, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1927