Skip to content

80-82 Longfellow AveNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Dec 20, 1994

Property Information

Block4184
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,396
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$124,300
81%
Total Assessment$153,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,845+2.0%
2024$5,730-0.2%
2023$5,739-1.7%
2022$5,841+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft2,396DeedBook 5348, Page 478

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5024, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925