Skip to content

28-30 Longfellow Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$48,082
Last Sale Date
Aug 16, 1988

Property Information

Block4184
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
18%
Improvement Value:$135,100
82%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,006+2.1%
2024$5,883-0.2%
2023$5,892-1.8%
2022$6,001+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$48,082

To:

Sq Ft1,670DeedBook 5069, Page 57

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 4578, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1925