Skip to content

41-43 Longfellow AveNewark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2011

Property Information

Block4185
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,391
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
21%
Improvement Value:$115,500
79%
Total Assessment$146,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,556+2.0%
2024$5,447-0.2%
2023$5,455-1.7%
2022$5,552+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5621, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1925