Skip to content

45-47 Longfellow Ave

Newark, NJ 07106

Built 1927

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Jun 30, 1995

Property Information

Block4185
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,592
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
14%
Improvement Value:$188,000
86%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,313+2.0%
2024$8,149-0.2%
2023$8,163-1.7%
2022$8,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft2,592DeedBook 5373, Page 479

Property Sale

Sale
$86,410
DeedBook 5324, Page 463

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 4974, Page 602

Property Built

Built

Year Built: 1927