Skip to content

81-83 Longfellow Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 1, 1993

Property Information

Block4185
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,745
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
14%
Improvement Value:$187,800
86%
Total Assessment$218,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,306+2.0%
2024$8,142-0.2%
2023$8,155-1.7%
2022$8,299+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5032, Page 758

Property Built

Built

Year Built: 1925