Skip to content

89-91 Longfellow AveNewark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Date
May 15, 1981

Property Information

Block4185
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,904
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,600
8%
Improvement Value:$350,700
92%
Total Assessment$381,300

Built

Year Built: 1900