Skip to content

10-12 Finlay Pl

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 29, 2021

Property Information

Block4188
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,155
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
11%
Improvement Value:$170,400
89%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,313+2.0%
2024$7,169+55.8%
2023$4,600-1.7%
2022$4,682+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,155DeedBook 20211, Page 3567

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,155DeedBook 20160, Page 70338Recorded8/16/2016

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 4762, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1922