Skip to content

49 Lanark Ave

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 1993

Property Information

Block4192
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,418
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
15%
Improvement Value:$118,600
85%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,320+2.0%
2024$5,215-0.2%
2023$5,224-1.7%
2022$5,316+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$23,550
DeedBook 4622, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1925