Skip to content

31 Lanark Ave

Newark, NJ 07106

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2019

Property Information

Block4192
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class43
Description2SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,000
21%
Improvement Value:$90,300
79%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,347+2.0%
2024$4,261-0.2%
2023$4,268-1.7%
2022$4,343+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$10,600
DeedBook 4523, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1916